ŚLUB W GRECJI

ŚLUB NA

SANTORINI

MINI PRZEWODNIK

ŚLUB NA SANTORINI MINI PRZEWODNIK

SANTORINI W PIGUŁCE, czyli dlaczego warto lecieć na Santorini, gdzie warto jechać i co należy wiedzieć, zanim weźmiecie  ŚLUB NA SANTORINI  i udacie  się  w podróż ślubną na jedną z najbardziej romantycznych wysp świata.

Gdzie leży Santorini?

Choć wielu mówiąc Santorini myśli konkretnie o jednej wyspie Thira, to  nazwa Santorini odnosi się  do archipelagu złożonego z 5 wysp:  Thiry i Thirasii  (obie zamieszkałe) oraz Nea Kameni z nadal czynnym stożkiem wulkanicznym, Palea Kameni i ostatniej najmniejszej, jaśniutkiej Aspronisi. Położona na Morzu Egejskim w odległości około 110 km od największej greckiej wyspy Kreta. Wraz z ponad 220  innymi większymi i mniejszymi greckimi wyspami, wchodzi w skład archipelagu Cyklad. Archipelag słynie z tarasowych miasteczek, różnorodnych i malowniczych plaż, zamków weneckich i wiatraków.

Ciekawostka: Nieoficjalnie mówi się o trzech zamieszkałych wyspach, gdyż przy wyspie-wulkanie, w okolicy ciepłych źródeł żyje mężczyzna. Pan Sostis to blisko 70 letni mężczyzna, były żeglarz, który zamieszkuje małą chatkę. Ma swoją łódkę, kilka kurczaków i uwielbia łowić ryby. Jeśli wybierzecie się w rejs po słynnej, santoryńskiej kalderze być może zobaczycie z kilkudziesięciu metrów domek byłego marynarza.

Ślub na Santorini

 

Co warto zobaczyć na Santorini?

Santorini kojarzone jest przede wszystkim z bajkowym ślubem nad kalderą, biało-niebieskimi domkami położonymi, a wręcz wiszącymi na monumentalnych, malowniczych, wielobarwnych klifach, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na kalderę. Zdaniem wielu światowych przewodników i słynnych blogów podróżniczych wyspa została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych wysp i najbardziej romantycznych na świecie ze względu na jej niepowtarzalny charakter. najbardziej romantycznych. Nic więc dziwnego, że co roku przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Znajdziemy tu malownicze miejscowości takie jak Oia, która przyciąga niczym magnes dzięki malowniczym zakamarkom, niebieskim kopułom kościółków podziwiających rozległą panoramę na morze czy domków, które służą za wille i butikowe hotele.

Kolejna miejscowość, do której musicie wybrać się na spacer to: Firostefani  i Imerovigli. Spacer zaczyna się niepozornie wśród białych domków i pięknych kadrów, a kończy się na słynnej skale Skaros (uwielbiam to miejsce). Wybierzcie się na romantyczny spacer i zachód słońca (koniecznie trzeba wziąć wygodne obuwie). Tutejsze zachody słońca czynią poetów bezrobotnymi”, mawiał brytyjski pisarz Lawrence Durrell, dlatego uliczki wieczorami zapełniają się turystami w oczekiwaniu na zapierające dech w piersiach pejzaże. Ogromne statki – wycieczkowce zacumowane pod klifami zwróconymi w kierunku wulkanu też czekają aż na niebie rozegra się naturalny teatr świateł.

Jeśli masz siłę na nocny wypad na miasto na pewno znajdziesz coś dla siebie w stolicy wyspy – Firze (tylko nie przychodź za wcześnie, bo prawdopodobnie kluby będą dość puste).

Ci bardziej nastawieni na błogie lenistwo na plaży również nie zostają z niczym. Znajduje się tutaj bowiem kilka rodzajów plaż: czarna, czerwona oraz biała. Do tej ostatniej można dopłynąć jedynie łódką. Amatorzy wina mogą udać się do lokalnych winiarni, aby zdegustować tutejsze specjały. Lokalne szczepy winogron dostarczają smacznych win w zależności od upodobań. Vinsanto dla fanów wina słodkiego, czerwonego. Nichteri z kolei to wino białe, wytrawne. Do ciekawostek należy wygląd krzewów winorośli. Ze względu na mocne wiatry winorośl jest stosunkowo niska, wije się przy ziemi, a także wykształciła sobie zdrewniałe koszyczki, które otulają roślinę tuż przy wulkanicznej glebie.

Fani filmu pokochają randkę i seanse pod chmurką. Filmy wyświetlane są po zmroku w oryginalnym języku, bilet kosztuje 8 Euro, a repertuar zmienia się co kilka dni i dostępny jest na stronie Cinema Kamari.

Ponadto zobacz jeszcze:

 1. Szczyt Profitis Ilias (567 m. n.p.m) z klasztorem (niedostępnym dla zwiedzających) i małym kościółkiem prawosławnym z tarasem widokowym. Prócz słynnego zachodu słońca w najpiękniejszej miejscowości Oia warto zobaczyć zachód z najwyższego miejsca na Santorini. Tutaj dociera zdecydowanie mniej turystów, a widok rozpościera się spektakularnie na całą wyspę i morze. Gra naturalnego wielobarwnego światła zachodzącego słońca daje bardzo romantyczny nastrój
 2. Thira (Fira). Stolica wyspy ma piękne zakamarki. Warto zobaczyć zarówno górną część bogatą w liczne sklepy, restauracje z prześlicznym, relaksującym widokiem na morze i białą architekturę, jak i dolną. Do części położonej bliżej powierzchni morza – starego portu trasa wiedzie krętą drogą. Można iść pieszo (z towarzyszącym zapachem zwierząt, nieczęsto też turyści w popłochu uciekają ze ścieżki w obawie przed wrażeniem nadchodzącej możliwości bycia staranowanym) bądź przebyć ją na osiołku. Moja osobista prośba: jeśli macie możliwość proszę skorzystajcie z kolejki widokowej (cable car). Najszybciej oraz w naszej ocenie najpiękniej! Dodatkowo nie wspomożecie kontrowersyjnego biznesu jakim jest  jazda na osiołkach z góry na dół i odwrotnie. Chcecie swoim milusińskim pokazać te mądre zwierzęta? jak najbardziej, stoją przy wejściu na ścieżkę.  W obecnej stolicy znajdziecie też liczne kościoły prawosławne z pocztówkowymi kopułami na czele z Katedrą Metropolitalną, której bogato zdobione wnętra są udostępnione zwiedzającym. Spacerując  głównym deptakiem  vis a vis nas, na wzgórzu dostrzeżecie jedyny na wyspie kościół rzymsko-katolicki z charakterystyczną wieżą zegarową. Niestety ślub kościelny na Santorini  dla turystów nie jest możliwy decyzją lokalnych władz kościelnych. Naszym ulubionym muzeum jest bardzo ciekawe Muzeum Prehistorycznej Thery. Zobaczysz wiele cennych malowideł, figurek, naczyń  czasów sięgających okres przed  tym jak miał tutaj miejsce jeden z największych wybuchów wulkanu w historii Ziemi. Ludzie, którzy żyli na tych terenach reprezentowali  wysoko rozwiniętą kulturę.

CIEKAWOSTKA: Wybuch wulkanu nie tylko zniszczył lokalną kulturę. Ogromna fala tsunami dotarła do Krety niszcząc starożytne Knossos, które zostało  odkopane dopiero na początku XIX wieku. Podania mówią, ze dźwięk wybuchu okrążył kulę ziemską aż 4 razy. Niektórzy naukowcy wysnuli hipotezę, że biblijne przejście Mojżesza miało miejsce właśnie dzięki tym siłom natury w XVII p.n.e. Co ciekawe u wybrzeży Egiptu odnaleziono ogromne ilości pumeksu czyli materiału wulkanicznego, które nie mogły się tam znaleźć inaczej jak przetransportowane wielką siłą natury, gdyż najbliższy wulkan leży od Egiptu ponad 800 km.

 1. Muzeum zaginionej Atlantydy. Prywatne, interaktywne, jedyne na świecie muzeum poświęcone zaginionej Atlantydzie, o której pisał już Platon. Dla małych i dużych ciekawych świata oraz historii naszej planety. Miejsce zabierze Cię w podróż w odległe wieki. Dowiesz się co mówi słynny grecki filozof, uciekniesz przed lawą, zobaczysz jak Archipelag Santorini  zmienił się na przestrzeni tysiącleci, a na koniec zasiądziesz w kameralnej sali kinowej 9D i podpatrzysz życie w odległym czasie.
 2. Akriotiri – starożytne miasto.  Dziś to ruiny udostępnione do zwiedzania. Warto zarezerwować sobie czas na dokładniejsze zwiedzanie wraz z czytaniem tablic lub poruszać się z profesjonalnym przewodnikiem, który pomoże wyobraźni. Przysypane przez 20 metrową warstwę popiołu wulkanicznego zostało udostępnione dla zwiedzających po dziesięcioleciach wnikliwych badań. Położone bardzo blisko czerwonej plaży. Zadaszone więc przyjemnie się zwiedza nawet w środku upalnego lata.
 3. Najlepsze miejscowości, plaże na wypoczynek połączone z kąpielami w morzu: Kamari, Perissa, Perivolios oraz plaże eros (Theros) i czerwona plaża (Red Beach).
 4. Santorini słynie z butikowych hotelików, willi i średniej wielkości hoteli. Hotele głównie mają opcje śniadań, rzadziej obiadokolacji, które zachęca się by zjeść greckim zwyczajem czyli  „na mieście”. Forma Allinclusive na Santorini nie cieszy się popularnością.
 5. Kameralne miasteczko i zdecydowanie mniej oblegane niż Oia, Thira, Imeriovigli czy Firostefani. Klimatyczne, z zachwycającym widokiem na wyspę i morze. Spacer wąskimi uliczkami dodaje uroku w drodze na sam szczyt klucząc obok maleńkich sklepików wypełnionych lokalnymi pamiątkami (często naprawdę made in Greece). Jeśli kochasz koty, to będzie dużo okazji do kiziania. O dokarmianie ulicznych dachowców dba kilka sklepikarzy z Pyrgos. Bez trudu zobaczysz, którzy opiekują się sympatycznymi mruczkami. Koty na Santorini spacerujące dostojnie lub wylegujące się w malowniczych, greckich zakamarkach stanowią miły temat dla fotografów. Psy z kolei najczęściej spotkanie w miasteczku Oia

Ciekawostka: w dawnych czasach o pierwszej stolicy wyspy mówiło się, że ma „więcej kościołów niż domów, więcej osłów niż ludzi oraz więcej wina niż wody”

 1. Megalochori, Emborio – klimatyczny spacer po wioskach
 2. Punkty widokowe na Santorini. Zachęcamy by trzymać się klifowego wybrzeża, a wjeżdżając w dostępne uliczki (czasami też trzeba troszkę podejść) zobaczycie genialne widoki. W takich miejscach poczujecie ogromną przestrzeń. Latarnia Faros i skałki – koniecznie musisz tam dotrzeć. Naszym ulubionym miejscem widokowym obok skały Skaros jest niezagospodarowane pole z fenomenalnym widokiem. Jak znaleźć to miejsce? Wpisujecie w nawigację „The Heart of Santorini”. Schodząc w dół ścieżką, zobaczycie skałę wulkaniczną z wydrążoną przestrzenią w kształcie serca.
 3. Santorini to wyspa miłości, piękna, romantycznych i niepowtarzalnych krajobrazów, dlatego właśnie tak często jest wybierana przez zakochane pary z całego świata na ślub marzeń!

WARTO WIEDZIEĆ: W całej Grecji  do miejsc archeologicznych i państwowych muzeów z ważną legitymacją studencką (szkolną również) wstęp jest za darmo.

Wchodząc do kościołów lub otwartych klasztorów należy mieć odpowiednie ubranie: zasłonięte ramiona oraz kolana

Co robić na Santorini kiedy już zobaczymy całą wyspę?

 1. Rejs statkiem po kalderze. Idealne spędzenie dnia lub jego połowy w szczególności w środku sezonu. Wiele tego typu wycieczek ma opcję kąpieli w morzu oraz w ciepłych źródłach. Musisz wiedzieć, że woda w zdrojach ma temperaturę o 6 stopni większą niż woda dookoła. Statki cumują na głębszej wodzie trochę oddalone od atrakcji. Osoby, które słabiej pływają muszą wziąć kapok dla bezpieczeństw. Oferowane są  rejsy całodniowe oraz pół-dniowe z opcją poranną lub z zachodem słońca. Wybór zależy od upodobań.
 2. Jednodniowa wycieczka promem na pobliską wyspę Ios. Urocza wysepka i piękna plaża. Możecie skorzystać z wycieczki zorganizowanej po wyspie lub samodzielne zwiedzanie. Jeśli zdecydujecie się na indywidualne wykupienie biletu do stolicy wyspy wysiadacie w porcie i udajecie się na dłuższy spacer. Zwiedzanie można zacząć od ruin Skarkos Hill  dalej ścieżki prowadzące  na wzgórze  z wiatrakami. Schodząc malowniczymi uliczkami miasteczka Chora udajcie się do centrum, gdzie znajduje się kościół katedralny i wzgórze  z białymi domkami nad nim. Koniecznie zobaczcie panoramę z góry na miasteczko. Coś pięknego! Najbardziej sztandarowy widok rozpościera się z miejsca położonego obok bardzo urokliwego kościółka Panagia Gremiotissa. Jeśli możecie zostać na noc na wyspie, w drugim dniu decydując się na wypożyczenie auta możecie dotrzeć do grobu słynnego poety Homera, autora eposów Iliada i Odyseja.

Jakie jest najpiękniejsze miejsce na ślub na Santorini?

Jednym zdaniem można powiedzieć zdecydowanie: Na tarasie z fenomenalnym (w dosłownym tego słowa znaczeniu) widokiem na morze (kalderę) i wulkan. Z drugiej strony pytanie jest bardzo trudne, gdyż jeśli dobrze zliczyć, wyspa wielkości przeciętnej polskiej gminy ma kilkadziesiąt tarasów ślubnych położonych w różnych miejscach wyspy, a niuanse, których w większości na zdjęciach nie zobaczycie są bardzo ważne.

Jak wybrać najlepszy taras na ślub?

Na początek  zobaczcie   przykładowe tarasy, wybierzcie 2-3 tarasy, które najbardziej Was zauroczyły. Następnie zapraszamy do bezpłatnej rozmowy z naszą konsultantką ślubną. Po wyborze tego jednego zajmiemy się rezerwacją tarasu, godziny ślubu, urzędnika. Być może przeglądając zdjęcia w internecie bardzo spodobał się Wam konkretny urzędnik, ubrany w biały garnitur i niebieską koszulę. To prawdopodobnie najsłynniejszy grecki urzędnik( a na pewno najbardziej lubiany:)) Pan Yannis, który rozpoczął w Grecji erę ślubów poza ratuszem. To właśnie z nim współpracujemy i on będzie celebrował Wasz ślub na Santorini.  Wszystkie rezerwacje związane ze ślubem realizuje nasze biuro 5 Events i konsultantka, która bardzo dobrze zna te miejsca. Od 2010 zajmujemy się organizacją ślubów za granicą. Rok rocznie, osobiście jeździmy na realizacje ślubne i jesteśmy z Parami podczas Ich wymarzonego dnia, jednocześnie tłumacząc ceremonię na język polski.

Pamiętajcie, że na Santorini możliwy jest ślub cywilny, symboliczny (tzw. humanistyczny) lub ślub prawosławny

Kiedy jest najlepsza pogoda na ślub na Santorini?

Najlepszy czas na pobyt na archipelagu wysp Santorini to okres od maja do połowy października. Trzeba pamiętać, że wiosną oraz jesienią wieczory i poranki w tej części Grecji mogą być chłodne. Miesiące, na które przypada szczyt sezonu tj. lipiec oraz sierpień są najgorętszymi, przez co wieczory są bardzo przyjemne, ale dzień jest gorący. Idealna pogoda czy miesiąc na ślub  i przyjęcie na Santorini jest indywidualną kwestią. Najczęstszymi miesiącami wybieranymi przez narzeczonych są daty od połowy maja do końca czerwca oraz końca sierpnia do początku października. O indywidualnych preferencjach co do terminu należy porozmawiać z naszą doświadczoną konsultantką, która pomoże Wam wybrać termin patrząc zarówno na dostępność, jak i  inne, ważne czynniki mające wpływ na całokształt organizowanej uroczystości dla Was i Waszych gości.

Dla kogo ślub na Santorini?

Dla każdego komu marzy się unikalny, zapierający dech w piersiach widok, który będzie tłem na Waszych ślubnych fotografiach. Baza noclegowa na Santorini jest bardzo zróżnicowana.  Znajdziecie tu obiekty od prywatnych gospodarzy i skromniejszych hoteli poprzez hotele o standardzie 3,4,5-gwiazdkowym po piękne apartamenty z prywatnym zewnętrznym lub wewnętrznym jacuzzi po najbardziej luksusowe wille z typowo filmowym widokiem dla najbardziej wymagających Klientów. Wielbicieli willi poza najsłynniejszymi miejscowościami pomożemy dobrać bardzo spokojne i ultra prywatne wille, również z lądowiskiem dla helikopterów.  Z przyjemnością doradzimy Wam obiekty w których spędzicie romantyczne wieczory, popijając Wasz ulubiony trunek i rozkoszując się zachodzącym słońcem. Santorini to najpopularniejszy wybór Par Młodych, które marzą o bajkowej scenerii podczas niecodziennej, wakacyjnej, romantycznej przygody.

Czy można zorganizować ślub na santoryńskiej plaży?

Tak, jak najbardziej możemy dla Was zorganizować ślub na prawie każdej plaży, ale musicie też wiedzieć, że ślub na jednej z najromantyczniejszych wysp świata  najpiękniej jest zawrzeć na tarasie ślubnym lub  balkonie Waszej willi z widokiem na kalderę. W ocenie naszej i Klientów, którzy nam już zaufali, nic nie równa się na Santorini z jedynym i niepotarzanym widokiem zwróconym w kierunku wulkanu, położonego na morzu w środku kaldery.

Jak dojechać/dotrzeć na Santorini:

Z Polski na główną wyspę Santorini (Thera) można dostać drogą morską lub powietrzną.

Dystans z Warszawy na Santorini (Lotnisko im. Fryderyka Chopina – Międzynarodowe lotnisko Santorini Thira to 1111 mil/1788 km

SAMOLOTEM

Przybliżony czas bezpośredniego lotu to ok 2.30h   

Przeloty bezpośrednie z Polski na Santorini  odbywają się czarterem, jednak większość biur podróży czarterujących samolot nie chce sprzedawać samych biletów lotniczych w najlepszych terminach. W takim przypadku chcąc lecieć bezpośrednio, należy zakupić cały pakiet turystyczny wybierając gotową ofertę zawierającą przelot na Santorini, hotel, transfer z/na lotnisko, ubezpieczenie.

W głównym sezonie 2020 roku loty bezpośrednie na wyspę były również realizowane  Polskimi Liniami LOT z Warszawy oraz Krakowa. Mimo trudnego roku przyczyniło się do jeszcze większej popularyzacji tego kierunku wśród Polaków, którzy kochają piękne, romantyczne widoki.

LOTY z jedną przesiadką na lotnisku w Atenach są realizowane za pośrednictwem narodowych linii greckich Aegean Air od wielu lat. Loty odbywają się z dwóch polskich miast: Krakowa oraz Warszawy, kilka dni w tygodniu, co daje dużo możliwości podróży zarówno na tydzień jak i krótsze wypady, nie tylko weekendowe. Całkowity lot z przesiadką trwa  przeciętnie od 5h do 8h (w zależności od długości przerwy pomiędzy kolejnymi lotami). Lotnisko w Atenach jest stosunkowo prostym obiektem i łatwym w poruszaniu się nawet dla osób, które lecą pierwszy raz. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i lecisz z przesiadką po raz  pierwszy, z przyjemnością przekażemy Ci wskazówki, które sprawią jakbyś miał już takie loty za sobą.

DROGĄ MORSKĄ

Na Santorini można dostać się również drogą morską z innych greckich wysp np. z popularnej wśród Polaków Krety (ok 110 km). Czasami Klienci rozważają pod kątem finansowym oraz pobytu wakacyjnego All Inclusive na Krecie i przypłynięcie na Santorini promem bądź katamaranem (rejs to ok 2.30-3.30 h).  Należy jedynie pamiętać, że wybierając rejs morzem powinniście zaplanować wypłynięcie na 2 dni wcześniej  przed ślubem, ze względu na występujące rzadko w sezonie, ale możliwe sztormy. Finansowo  kalkulacja przy tygodniowym pobycie wyjdzie podobnie, gdyż do ceny wycieczki na Kretę musicie doliczyć bilet na katamaran na/z Santorini, transfer do/z portu zarówno na Krecie jak i na Santorini, hotel na Santorini, wyżywienie.

Na Santorini można również dostać się promem z Aten.  Rejs z Pireusu jest dłuższy, ale osoby kochające  pobyty w wielu miejscach podczas jednej podróży  mogą  również popłynąć na inne wyspy i traktować  pobyt na Santorini jako jeden z punktów wymarzonej podróży – rejs po Cykladach. Popularne wyspy do odwiedzenia to wyspa celebrytów Mykonos, Naxos, wyspa Milos o ciekawych skałach przy plażach: kolorowej oraz Sarakiniko, której skałki często stanowią doskonałe tło dla modowych sesji zdjęciowych. Inne wyspy warte odwiedzenia: Paros, Siros czy spokojniejsza Amorgos. Oczywiście tych wysepek jest dużo więcej. Jeśli masz ochotę tak właśnie spędzić podróż ślubną, troszkę się powłóczyć, nasze konsultantki również służą doświadczeniem i  dadzą kilka wskazówek.

Mamy nadzieję, że napisany dla Was  przez nasze konsultantki Lidię i Karolinę mini przewodnik pomoże Wam jeszcze lepiej przygotować się do ślubu marzeń na Santorini.

Kiedy już wrócicie z Waszej podróży zostawcie proszę w komentarzu informację jakie miejsca Wam najbardziej się podobały na Santorini, co najbardziej zauroczyło i czego nie można przegapić?