ŚLUB W GRECJI

ŚLUB NA KRECIE ZACHODNIEJ

MINI PRZEWODNIK

Ślub na Krecie ZAchodniej – przewodnik po wyspie

Kreta – nazywana królową greckich wysp to kolebka cywilizacji europejskiej. Jest to niezwykle różnorodna wyspa – piękne zabytkowe miasta, urocze tradycyjne wioski, długie piaszczyste plaże, tutaj poszarpane góry spotykają się z krystalicznie czystym morzem. Jest to raj dla miłośników greckiej kuchni – w każdej, nawet najmniejszej wiosce spotkamy tradycyjne tawerny w których zasmakujemy najlepszych dań przygotowanych z lokalnych produktów.

Gdzie leży Kreta?

Kreta to największa z greckich wysp, piąta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Jest położona na południowy wschód od Aten, a największym miastem i zarazem stolicą jest Heraklion, który położony jest w północno – wschodniej części wyspy.

Co warto zobaczyć na Krecie zachodniej?

W tej części wyspy wycieczkę zaczynamy od Chanii – jednego z najpiękniejszych miast greckich. Jego wyjątkowa architektura wynika ze skrzyżowania się wpływów tureckich oraz weneckich. Najbardziej znaną oraz najpiękniejszą jest Dzielnica Wenecka – zabytkowa część miasta z kamienicami i wąskimi uliczkami, prowadzącymi wprost do części portowej, z bajeczną promenadą, która tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. W Chanii warto odwiedzić również takie punkty, jak: Twierdza Firkas, Muzeum morskie Krety, kościół Agios Nikolaos, czy Halę Targową, gdzie można się zaopatrzyć w miejscowe pamiątki oraz specjały kuchni kreteńskiej. Nade wszystko polecamy spacerować cudownymi uliczkami Chanii, zarówno za dnia, jak i wieczorem.
Nieopodal Chanii znajduje się Półwysep Akriotiri na którym warto zobaczyć Monastyr Agia Triada, piękną plażę Seitan Limania oraz słynną plażę Stavros z filmu Grek Zorba.
Kilkanaście kilometrów na zachód od Chanii znajdują się ruiny antycznego miasta Aptera. Jest to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie – obowiązkowy punkt dla koneserów historii. Dla aktywnych polecamy przejście Wąwozu Samaria – jest to najdłuższy wąwóz w Europie liczący 16 kilometrów. Jest położony na południe od Chanii w paśmie gór Lefka Ori, na terenie Parku Narodowego Samarii. Jedynie tutaj spotkać możemy w stanie dzikim kreteńskie kozy kri – kri.
Za najpiękniejsze miejsce na wyspie uważana jest Laguna Balos. Delikatny biały i różowy piasek, płytka turkusowo – szafirowa woda tworzą iście rajski, karaibski krajobraz. Na Balos można dostać się drogą morską z miasta Kissamos lub autem drogą szutrową, a następnie piesze zejście do laguny.
Na zachodnim wybrzeżu wyspy warto odwiedzić miejscowość Falasarna, słynącą z pięknej plaży Pachia Amos z domieszką różowego piasku. Plaża jest długa i szeroka, pomimo dużej ilości odwiedzających ją turystów, każdy znajdzie dla siebie miejsce. Warto pozostać na plaży do zachodu słońca, który jest tam spektakularnym widowiskiem. Kolejnym miejscem z różowym piaskiem i niesamowitymi kolorami wody jest Elafonisi – jest to wysepka połączona z lądem laguną oraz plaża o tej samej nazwie. Miejsce idealne do wypoczynku, również z dziećmi. Znajdziemy tam wiele płytkich zatoczek z ciepłą wodą, które są rajem dla najmłodszych. W poszukiwaniu spokoju i kolejnych miejsc do plażowania można udać się dalej na południe do Paleochory.

Miejsce na ślub

Miejscem Waszego ślubu na Krecie zachodniej może być plaża na zachodzie wyspy, gdzie organizujemy śluby przy zachodzie słońca lub taras nad gajem oliwnym z pięknym widokiem na wyspę.
Jako miejsce ślubu może posłużyć również jedna z willi, które znajdują się w naszej ofercie.

Kiedy jest najlepsza pogoda na ślub na Krecie?

Najlepszą porą na ślub na Krecie jest okres od maja do października. Najczęściej wybieranymi przez nasze pary miesiącami są maj, czerwiec, wrzesień oraz pierwsza połowa października. Organizujemy śluby również w lipcu oraz sierpniu ale trzeba pamiętać, że są to miesiące najwyższych temperatur oraz aktywności turystycznej. Najlepiej własne preferencje omówić z naszą konsultantką, która pomoże wybrać najdogodniejszy dla Was termin.

Dla kogo ślub na Krecie?

Kreta jest największą i najbardziej różnorodną z wysp greckich, bez cienia wątpliwości każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Ślub na Krecie wybierają zarówno pary, które szukają śladów przeszłości, jak i te które cenią sobie odpoczynek na najpiękniejszych plażach. Baza noclegowa jest niezwykle bogata, poczynając od domów wczasowych, willi, przez rodzinne, butikowe hotele, aż po luksusowe kompleksy hotelowe.

Jak dotrzeć na Kretę?

Z Polski na Kretę można dostać się drogą powietrzną lub morską.
Dystans z Warszawy do Chanii (Lotnisko im. F. Chopina – Międzynarodowy port lotniczy w Chanii) to 1900 km.

Przybliżony czas lotu to 2h 45 min.

Na lotnisko w Chanii możemy się dostać bezpośrednio liniami czarterowymi z największych lotnisk w Polsce, takich jak: Warszawa Chopina, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk, z Warszawy Chopina PLL Lot’em, z Warszawy Modlin, Krakowa oraz Wrocławia liniami Ryanair. Z Warszawy Chopina oraz Krakowa liniami Aegean z przesiadką w Atenach.

Informacje praktyczne

Na Krecie mamy dwa lotniska międzynarodowe – w Heraklionie oraz Chanii. Aby dostać się na zachodnią część wyspy należy wybrać lotnisko w Chanii.
Infrastruktura na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta. Funkcjonuje wiele wypożyczalni aut – poruszanie się autem po wyspie jest najwygodniejszą opcją. Dla niezmotoryzowanych pozostają autobusy, które docierają do większości miejscowości oraz atrakcji turystycznych lub taksówki.