ŚLUB W GRECJI

ŚLUB NA KRECIE WSCHODNIEJ

MINI PRZEWODNIK

Ślub na Krecie wschodniej – przewodnik po wyspie

Kreta – nazywana królową greckich wysp to kolebka cywilizacji europejskiej. Jest to niezwykle różnorodna wyspa – piękne zabytkowe miasta, urocze tradycyjne wioski, długie piaszczyste plaże, tutaj poszarpane góry spotykają się z krystalicznie czystym morzem. Jest to raj dla miłośników greckiej kuchni – w każdej, nawet najmniejszej wiosce spotkamy tradycyjne tawerny w których zasmakujemy najlepszych dań przygotowanych z lokalnych produktów.

Gdzie leży Kreta?

Kreta to największa z greckich wysp, piąta co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Jest położona na południowy wschód od Aten, a największym miastem i zarazem stolicą jest Heraklion, który położony jest w północno – wschodniej części wyspy.

Co warto zobaczyć na Krecie wschodniej?

Wycieczkę po tej części wyspy polecam rozpocząć od stolicy – Heraklionu. Choć sam Heraklion nie jest najpiękniejszym miastem na wyspie, to będąc w jej wschodniej części, niewątpliwie warto odwiedzić najważniejsze punkty miasta, takie jak: port, twierdzę wenecką, Muzeum Archeologiczne czy kościoły, na czele z największym na wyspie – Agios Minas. Po zwiedzaniu można zasmakować pysznej kuchni w jednej z nadmorskich restauracji znajdujących się przy Twierdzy Weneckiej. Sześć kilometrów na południe od Heraklionu znajduje się Pałac w Knossos – są to ruiny największej zachowanej budowli z okresu kultury minojskiej. Budowla pochodzi z lat 1400 – 2000 p.n.e i jest związana z królem Minosem i słynnym micie o Minotaurze uwięzionym w labiryncie. To punkt obowiązkowy dla miłośników greckiej mitologii.
Poruszając się na wschód od stolicy warto zatrzymać się w Agios Nikolaos – szczególnie jeśli chcemy pospacerować urokliwymi uliczkami. Charakterystyczne dla tego miasta jest wcinające się w głąb miasta jezioro, które tworzy bajkowy klimat. W miasteczku znajduje się kilka malowniczych plaż.
Z Agios Nikolaos możemy wybrać się rejsem na wyspę Spinalonga. Jest to niewielka wyspa, na której Wenecjanie zbudowali fortecę w celu obrony przed piratami. Z czasem jednak wyspa opustoszała, a na początku XX wieku przesiedlono na nią setki trędowatych, których odseparowano od społeczeństwa aby nie szerzyć choroby. Ostatni chorzy opuścili wyspę w 1957 roku, a następnie udostępniono ją zwiedzającym. Na wyspie zobaczyć można m.in. wenecki fort, budynki wziesione przez chorych na trąd oraz grecką kapliczkę.
Dalej na wschód od Agios Nikolaos dojedziemy do malowniczego miasteczka Sitia z piękną promenadą oraz mnóstwem tawern oraz knajpek. Idealne miejsce na krótki przystanek przed rajską plażą Vai – jest ona bardzo popularna ze względu na rozciągający się wzdłuż plaży przepiękny ogród palmowy. W tym miejscu można się poczuć niczym na planie reklamy batonika Bounty 😊
Polecamy również przejechać na południe wyspy do miejscowości Ierapetra i z niej popłynąć na pobliską wyspę Chrissi. Na wyspie panuje klimat subtropikalny, więc temperatura jest zawsze nieco wyższa niż na Krecie. Znajdziemy tam najpiękniejsze plaże ze złotym piaskiem, krystalicznie czystą wodę oraz największy, naturalnie uformowany las cedrowy w Europie. Wsypa jest rezerwatem przyrody.

Miejsce na ślub

Miejscem Waszego ślubu na Krecie wschodniej może być taras przy pięknej greckiej kapliczce z zapierającym dech w piesi widokiem na morze, piękna piaszczysta plaża przy zachodzie słońca lub zabytkowy Ratusz w Heraklionie.

Kiedy jest najlepsza pogoda na ślub na Krecie?

Najlepszą porą na ślub na Krecie jest okres od maja do października. Najczęściej wybieranymi przez nasze pary miesiącami są maj, czerwiec, wrzesień oraz pierwsza połowa października. Organizujemy śluby również w lipcu oraz sierpniu ale trzeba pamiętać, że są to miesiące najwyższych temperatur oraz aktywności turystycznej. Najlepiej własne preferencje omówić z naszą konsultantką, która pomoże wybrać najdogodniejszy dla Was termin.

Dla kogo ślub na Krecie?

Kreta jest największą i najbardziej różnorodną z wysp greckich, bez cienia wątpliwości każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Ślub na Krecie wybierają zarówno pary, które szukają śladów przeszłości, jak i te które cenią sobie odpoczynek na najpiękniejszych plażach. Baza noclegowa jest niezwykle bogata, poczynając od domów wczasowych, villi, przez rodzinne, butikowe hotele, aż po luksusowe kompleksy hotelowe.

Jak dotrzeć na Kretę?

Z Polski na Kretę można dostać się drogą powietrzną lub morską.
Dystans z Warszawy do Heraklionu (Lotnisko im. F. Chopina – Międzynarodowy port lotniczy w Heraklionie) to 1913 km.

Przybliżony czas lotu to 2h 45 min.

Na lotnisko w Heraklionie możemy się dostać bezpośrednio liniami czarterowymi z największych lotnisk w Polsce, takich jak: Warszawa Chopina, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk oraz z Warszawy Chopina liniami Aegean Airlines, Corendon Airlines. Z Krakowa można się dostać liniamy Aegean Airlines z przesiadką z Atenach.

Na Kretę można również dostać się promem z portu w Pireusie. Jest to jednak kosztowna i zdecydowanie bardziej czasochłonna przeprawa.

Informacje praktyczne

Na Krecie mamy dwa lotniska międzynarodowe – w Heraklionie oraz Chanii. Aby dostać się na wschodnią część wyspy należy wybrać lotnisko w Heraklionie.
Infrastruktura na wyspie jest bardzo dobrze rozwinięta. Funkcjonuje wiele wypożyczalni aut – poruszanie się autem po wyspie jest najwygodniejszą opcją. Dla niezmotoryzowanych pozostają autobusy, które docierają do większości miejscowości oraz atrakcji turystycznych lub taksówki.